Obecnie wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, w jakiej formie najkorzystniej prowadzić biznes w Polsce. Ogłoszone założenia Nowego Polskiego Ładu sprawiają, że ciężko wybrać podmiot, który nie będzie obarczony zmianami w zakresie przepisów podatkowo-składowych.

Głośno mówi się o tym, że Polski Ład uderza w osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Z tego powodu wiele osób decyduje się na przejście z JDG na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Istotnie należy zaznaczyć, że ogłoszony niedawno pakiet zmian wpływa również na wykorzystywane wcześniej metody omijania podwójnego opodatkowania w spółce z o.o. (CIT, podatek od dywidendy).

Wspólnicy spółki z o.o. w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania decydowali się na świadczenie pracy na rzecz spółki, co wiązało się z późniejszą wypłatą wynagrodzenia. Po wdrożeniu nowych rozwiązań podatkowych ten sposób nie będzie możliwy.

Dla właścicieli spółek z ograniczoną odpowiedzialnością korzystną opcją jest założenie firmy z udziałem spółki zagranicznej, gdyż podmioty z UE mogą być zwolnione od płacenia podatku od dywidendy ze spółek polskich – po spełnieniu określonych wymagań prawnych.

Tags: