Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z form prawnych, jaką prowadzić mogą przedsiębiorcy.

Podmiot gospodarczy, o którym mowa już w tytule tego wpisu, posiada wiele zalet, z których skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy pierwotnie wybrali spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również ci, którzy planują dokonać przekształcenia spółki na właśnie tę formę prowadzenia działalności. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem, gdyż niesie ze sobą liczne korzyści oraz profity dla osób, które ją prowadzą.

Wady i zalety spółki z o.o. ? Dzisiaj skupimy się na zaletach!

Głównymi zaletami owej spółki, z których cieszą się ich posiadacze są m.in.:
– niskie koszty założenia biznesu, ponieważ wymagany jest kapitał zakładowy jedynie w wysokości 5 tysięcy złotych, a w przypadku rejestracji przedsiębiorstwa w trybie S24 nie jest wymagana forma aktu notarialnego,
– możliwość uzyskania numerów NIP i REGON automatycznie z chwilą wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym,
– wyłączenie odpowiedzialności wspólników ich majątkiem osobistym,
– wspólnicy nie są zobowiązani do spłacania długów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
– możliwość sporządzenia umowy elektronicznie -> duża optymalizacja czasu oraz ułatwienie przebiegu procedury.

zalety spółki z oo

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – księgowość

Bardzo często można spotkać się z przekonaniem, iż przedsiębiorcy jako wadę prowadzenia danej formy działalności uważają obowiązek prowadzenia księgowości w formie pełnej. Nic bardziej mylnego! Owszem forma ta jest nieco droższa i skomplikowana, aczkolwiek daje niesamowicie wiele cennych informacji na temat prowadzonej spółki. Zadanie to nie tylko wymaga olbrzymiej wiedzy, staranności oraz ciągłego uaktualniania wiedzy ze względu na często zmieniające się przepisy prawa. Z drugiej jednak strony świetnie ukazuje sytuację finansową w danym przedsiębiorstwie, co także umożliwia racjonalne podejmowanie ważnych decyzji biznesowych.

Przeczytaj również: Korzyści z założenia spółki

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – odpowiedzialność wspólników

Jako kolejną bardzo dużą zaletę w spółce z o.o. należy wymienić kwestię ograniczonej odpowiedzialności wspólników za wszelkie jej zobowiązania. Otóż każdy ze wspólników odpowiada tylko wkładem, który wniósł do spółki, absolutnie nie majątkiem osobistym. Dla porównania w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, wspólnik za zobowiązania spółki ponosi pełną odpowiedzialność również swoim majątkiem osobistym.

Przeczytaj również: Odpowiedzialność wspólników spółki z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – ZUS

>Wiele osób zakładając spółkę z o.o. jest przerażona koniecznością prawidłowego prowadzenia spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jak się okazuje – zupełnie niepotrzebnie, ponieważ zakładając i prowadząc spółkę z o.o. wraz ze wspólnikiem, istnieje możliwość uniknięcia opłacania ZUS-u. Na kartach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Przeczytaj również: Składki ZUS w spółce z o.o. a nowy ład

Tags: