Jedną z największych niedogodności związanych z założeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest konieczność sporządzenia umowy w formie aktu notarialnego. To z kolei wymusza na potencjalnych przedsiębiorcach konieczność skorzystania z usług notariusza, co wiąże się z dodatkowymi sporymi kosztami.

Kilka lat temu na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości zamieszczona została jednak platforma rejestracyjna, umożliwiająca zarejestrowanie spółki online. Rejestrując spółkę przez Internet umowa sporządzana jest na podstawie wzorca umowy, co niweluje tak zwaną taksę notarialną. Co więcej elektroniczna rejestracja skróciła proces ewidencyjny z kilku tygodni do zaledwie jednej doby.

Rejestracja spółki z o.o bez notariusza niestety ma także swoje minusy. Korzystając z wzorca nie mamy możliwości wprowadzenia do umowy postanowień szczegółowych, które bardzo często odgrywają ogromna rolę podczas prowadzenia działalności na rynku. Oczywiście modyfikacje takie możemy nanieść, jednak osobiście w urzędzie.

Tags: