Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest bardzo często wybieraną formą prowadzenia firmy. Głównym powodem i atutem podmiotu jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania.

Przedsiębiorstwo posiada osobowość prawną, a więc stanowi odrębny byt od jej założycieli. Żeby spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została założona, jej przyszły właściciel musi sporządzić odpowiedni dokument, który następnie przesłany zostaje do Krajowego Rejestru Sądowego i oczekuje na wpis.

Jakie są główne plusy i minusy spółki z o.o.? Do zalet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zaliczyć można tanie koszty założenia, możliwość rejestracji elektronicznie, czyli w trybie S24, wspólnicy nie odpowiadają za zadłużenia firmy. Podsumowując zalety firmy stanowi ona dobre rozwiązanie dla praktycznie każdego rodzaju działalności. Niestety, jak praktycznie wszystkie formy prawne posiada także wady. W przypadku małych firm koszty jej organizacji i funkcjonowania są dosyć wysokie. Również tradycyjna rejestracja może wygenerować wysokie wydatki za opłacenie Kancelarii. Wadą spółki z o.o. może być również podwójnie opodatkowany dochód.

Podsumowując, jak każdy rodzaj działalności gospodarczej, tak i spółka z o.o. posiada wady i zalety. Jeżeli jednak planujesz prowadzić biznes na większą skalę i jesteś w stanie zatrudnić księgową lub biuro rachunkowe, które pomoże Ci w obniżeniu podatku to warto zdecydować się na spółkę z o.o.

Tags: