Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jeden z nielicznych podmiotów gospodarczych, który można zarejestrować drogą elektroniczną. Nasuwa się zatem pytanie na czym polega zakładanie spółki z o.o. przez Internet?

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości dostępna jest platforma rejestracyjna. Znajduje się na niej formularz rejestracyjny, który należy uzupełnić wymaganymi dokumentami. Program sam generuje wymagane dokumenty i przesyła do należytych urzędów. Konieczne jest również uregulowanie wymaganych opłat (sądowej i za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym).

Założenie spółki przez Internet zajmuje zaledwie 24 godziny. To ogromne udogodnienie, ponieważ zarejestrowanie tego podmiotu w sposób tradycyjny trwa 3-4 tygodnie, a czasem nawet kilka miesięcy.

Zasadniczą wadą elektronicznej rejestracji jest brak możliwości wprowadzenia szczegółowych postanowień do umowy ze względu na fakt, iż opracowywana jest na podstawie ściśle określonego wzorca. Bardzo często okazuje się to jednak konieczne dla prawidłowego funkcjonowania spółki wieloosobowej.

Tags: